Fúkané izolácie  Zateplenie domu a iných objektov

Ak hľadáte ideálne riešenie pre zateplenie domu či iného objektu, odpoveďou môže byť práve fúkaná izolácia. Fúkaná izolácia je inovatívny spôsob zatepľovania stavebných konštrukcií. Predstavuje jednoduché zateplenie pre drevené a trámové stropy, nízke krovy, nízkoenergetické domy a ploché strechy so vzduchovou medzerou. Nafúkavaný materiál spoľahlivo zaizoluje aj problémové detaily a ťažko prístupné miesta – okolo styčníkov väzníkových konštrukcií, okolo CD profilov na sadrokartónových stropoch, elektrických káblov či rozvodov rekuperácie. Nafúkaním materiálu sa vytvorí súvislá tepelnoizolačná vrstva bez medzier a tepelných mostov.

Zateplenie fúkanou izoláciou prebieha rýchlo, v ktoromkoľvek ročnom období a bez ohľadu na počasie (aj za dažďa, sneženia či mrazu). Fúkanie izolácie nijako neobmedzuje obyvateľov domu. Trvá len niekoľko hodín a pri zatepľovaní nevzniká žiaden odpad. 

Fúkaná izolácia zabraňuje nielen únikom tepla v zime, ale zároveň odstraňuje prehrievanie vzduchu v miestnostiach v lete.

Fúkaná izolácia môže byť vyrobená z:

1. Minerálnej čadičovej vlny

Minerálna čadičová vlna, alebo inak nazývaná aj kamenná minerálna vlna, sa vyrába tavením čadiča. Jej tavenie prebieha pri teplote okolo 1 600 °C. Vlákna minerálnej kamennej sú vlny sú hydrofobizované, čím je zabezpečená ich nenasiakavosť. Minerálna čadičová vlna sa aplikuje v hmotnostiach od 35 kg/m3.

Výhody čadičovej – kamennej vlny:

 • vysoká odolnosť proti požiaru,
 • výborné tepelnoizolačné vlastnosti a tým udržiavanie optimálnej teploty,
 • má zvukovoizolačné vlastnosti,
 • má priaznivejší fázový posun ako sklená vlna.

2. Minerálnej vlny zo sklených vlákien

Minerálna vlna zo sklených vlákien, ktorú nám dodáva Knauf Insulation, sa vyrába tavením pieskovca s pridaním recyklovaného skla bez chemický prímesí. Supafil minerálna vlna je ekologický, ale i zdravotne nezávadný materiál. Fúkaná izolácia z minerálnej vlny zo sklených vlákien minimalizuje vznik tepelných mostov. Je veľmi jemná a ľahká (hmotnostne porovnateľná s polystyrénom), preto sa prednostne používa v konštrukciách, kde potrebujeme minimalizovať dodatočné zaťaženie.

Výhody minerálnej vlny zo sklených vlákien Supafil:

 • izolácia prebieha rýchlo a realizácia zateplenia rodinného domu môže trvať len niekoľko hodín,
 • bez odpadu, izolácia je fúkaná pod tlakom zo stroja hadicou na požadované miesta a tak nevzniká odpad a odrezky,
 • nesadá, nehorí a je nenasiakavá,
 • minerálna vlna zo sklených vlákien je zvukovo a tepelne izolačná

3. Odpadového papiera – jeho mechanickým pomletím a pridaním chemických prísad (celulózová izolácia)

Fúkaná celulóza je izolácia, ktorá sa vyrába z novinového papiera. Chemické prísady sa pridávajú na obmedzenie horenia a na odolnosť voči hlodavcom. Má lepší fázový posun. Ako to vo všeobecnosti pri fúkaných izoláciách platí, aj celulózová izolácia je vhodná aj do priestorov s ťažkým prístupom.

Výhody celulózovej izolácie:

 • nulové šírenie plameňa na povrchu,  
 • odolnosť voči hlodavcom, hmyzu, hubám a plesniam,
 • pri aplikácii nevzniká žiadny odpad.

Prednosti fúkanej izolácie na rôznych typoch konštrukcií:

 • Trámové stropy – nie je potrebné úplne vypratanie priestoru.
 • Pasívne a nízkoenergetické domy – maximálna eliminácia tepelných strát.
 • Bungalov, väzníkové krovy – dokonale vyplnené nedostupné miesta izoláciou.
 • Poľnohospodárske budovy – je možné nafúkať izoláciu na podbitie.
 • Ploché dvojplášťové strechy – vyplnenie vzduchovej medzery izoláciou.

Viac o zatepľovaných konštrukciách si môžete prečítať TU.

Cena zatepľovania

Zateplenie pomocou fúkanej izolácie nie je finančne nákladné a je porovnateľné s klasickými spôsobmi zatepľovania rohožami, či platňami (cena vrátane materiálu s prácou). 
Ak máte záujem o izoláciu domu či iného objektu, kontaktujte nás. Cenovú ponuku Vám vypracujeme na základe obhliadky zatepľovaného objektu.

5 Výhod fúkanej izolácie

   1. Žiadne náklady na skladovanie – izoláciu nie je potrebné skladovať. Firma, ktorá realizuje zatepľovanie privezie izoláciu v aute, aj spolu so strojom na fúkané izolácie.
   2. Fúkaná izolácia nie je prerušovaná spojmi – vďaka súvislej vrstve izolácie sa netvoria tepelné mosty a medzery, čím sa zabezpečuje vysoká účinnosť. Návratnosť investície do zateplenia objektu je už za pár rokov od zateplenia.
   3. Nízka časová náročnosť – zatepľovanie je možné realizovať aj počas bežnej prevádzky domácnosti a zatepľovacie práce trvajú krátko.
   4. Bezpečnosť – fúkané izolácie sú odolné voči požiaru a vyznačujú sa prievzdušnými vlastnosťami.
   5. Neobsahujú žiadne škodlivé prímesi

Každá fúkaná izolácia má svoje špecifické vlastnosti v závislosti od materiálu, z ktorého je vyrobená. Podľa typu zatepľovanej konštrukcie (napr. strop, podkrovie, stena …) sa fúkaná izolácia aplikuje v rôznych objemových hmotnostiach a tým aj rozdielne zaťažuje zatepľovanú konštrukciu.

Naši stavební inžinieri Vám odborne poradia pri výbere optimálnej fúkanej izolácie.

Zateplenie fúkanou izoláciou je výhodnou investíciou do budúcnosti, ktorá sa vám čoskoro vráti.